11 Nisan 2012 Çarşamba

zeliş'in spesiyal kerevizi

Kerevize bayılırım.Eşim hiç sevmezdi artık o da bayıla bayıla yiyiyor. Yavaş yavaş kerevize veda ederken bir tarif paylaşmak istedim.Hııı birde kerevizin faydalarına değinmeden geçmeyeyim.
Kereviz Bitkisi: Oldukça besleyici bir sebze olan kereviz A, B ve C vitaminleri ile başta fosfor olmak üzere çinko, bakır, mangan ve selenyum minerallerini içerir. Besin değeri ve faydası bakımından Allah’ın bir lütfü olan bu bitki pek çok hastalığa iyi gelir.
Kerevizin Faydaları: Uyarıcıdır. Kandaki stresi hormonlarını azaltır ve sinir yorgunluğunu giderir. Vücudu kuvvetlendirir. Cinsel gücü ve isteği arttırır, iktidarsızlığı giderir. İştah açıcıdır. Ağız kokusunu giderir. Öksürüğü keser. Kanı temizler. Karaciğer şişliğini ve sarılığı giderir. Sivilceleri azaltır. Gaz söktürücüdür. Böbrek kumunun ve taşlarının dökülmesine yardımcı olur. Yüksek tansiyon, şeker ve prostat hastalarına faydalıdır. Hipertansiyonu ve kolesterolü düşürür. Mideyi kuvvetlendirir. Ağrıları giderir. Cilde tazelik ve parlaklık verir. Unutkanlığa karşı faydalıdır. Anne sütünü arttırır. Romatizma ve gut şikâyetlerini azaltır.
Kereviz nasıl kullanılır? Kerevizin sapı, yaprağı ve kökü kullanılır. Kereviz yemeği ve salatası yapılabileceği gibi tohumu da kullanılır. Kaynatılıp suyu içilirse fazla salgılanan mide asidine ve idrar zorluğuna iyi gelir. Kereviz kaynatılırken suyuna limon ilave edilirse gaz yapması önlenir. Kereviz tohumu adet kanamalarını tetikleyici etkisi nedeniyle adet düzensizliği çekenler için faydalı olabilir.
 Şimdi geldik zeliş'in spesiyal kerevizi içi malzemelere

 3 kişilik
1kg kereviz
1-2 adet havuç
beşamel sos hazır da kullanılabilir.(ben kendim yaptım.göz kararı yağ ile unu yedir,devamlı karıştırarak süt ilave et.muhallebi kıvamına getir.)
200gr kıyma
1 adet orta boy soğan
yarım çay bardağı sıvı yağ
150-250 gr kaşar
İlk önce kereviz ve havuçları haşlıyoruz.
Haşlanmış sebzeleri fırın kabına yerleştiriyoruz ve üzerine beşamel sos döküyoruz.
yarım çay bardağı sıvı yağ da kavurduğumuz soğanların içine birazda kereviz yaprağı kıyıp bu karışımı beşamel sosun üzerine döküyoruz.
kalan beşamel sosunuda kıymalı karışım üzerine döküyoruz ve rendelenmiş kaşar peynirinin birazını üzerine yayıyoruz. Bir kaç dal da kereviz yaprağı koyuyoruz ve ısıtılmış fırına sürüyoruz.(ben 180 derecede 10-15 dk tutuyorum)
Arada çıkarıp kalan kaşar peynirini de üzerine yayarak tekrar fırına sürüyoruz ve kaşarlar eriyince yemeğimiz hazır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder