25 Temmuz 2012 Çarşamba

zeliş'ten Saip Köyü

                    Bu postta sizlere Karaburun'un Saip köyünden bahsedicem.
Saip köyü Karaburun merkezinin Ahırlı olduğu zamanlarda ve belki daha önce bölgenin merkezi idi. İskele mevkiinin karşısındaki 2 adanın isminin "Büyük Saip" ve "Küçük Saip" olmasının nedeni de budur. Saip köyünde aşağı köy mahallesinde Mahkeme altı denen bir yer bulunmaktadır. Yine aynı mahallede müşterek şarap yapılan yekpare taştan yapılmış üzüm sıkarak şıra elde etmek için kullanılan yalak benzeri bir taş yapı bulunmaktadır. Köyün yukarı kısmında, bugün sadece yıkık duvarları kalmış, mübadele öncesi rumlarına ait bir kilise bulunmaktadır.(alıntıdır.vikipedi)
Saip tarihi geçmiş olarak çok eskilere dayanan ve sahip olduğu iskele(Saipaltı) nedeniyle de eskiden çok önemli bir ticaret merkezi olan bir köydür. Rumlarla Müslümanların bir arada yaşadığı köylerden olan Saip' in nüfusu 1891 Salnamelerinde 385 ve 1935 yılında 391 olarak kayıtlıdır. Genellikle ticaret ve hayvancılıkla uğraşılan köyün ahırları, o dönemde, şimdi ki Karaburun Merkezi olan yerde olduğu için burası "Ahırlı" olarak anılmaktaydı.
Bugün halen 220 kişinin yaşadığı Saip' te tarım ve hayvancılık önde gelen ekonomik değerlerdir. Denize kıyısı olması nedeniyle Balıkçılık da yapılmaktadır.
Saip Köyü içinde bulunan çok sayıda tarihi ev, gezilmesi gereken tarihi bir cami ve çok sayıda doğal güzelliklere sahip mevkiler vardır


yok artık :(((((yol bizim içi bitti.buraya giremiyor bebek arabası ve ben şöyle bir bakındım ileriki taraflara.

rum sokağı
çokkkk hızlı hazırlanmış bir post.biraz düzensiz oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder