14 Ekim 2012 Pazar

şikayetim var doktor beyEylülün son haftaları gerçekten çok yoğun geçti. Rusya’ya gideceğiz ve ben o kadar boş vermişçesine davranıyorum ki. Yeni taşındığımızdan beri sürekli evle uğraşıyorum ve valiz toplama vs. işlerine hiç girişmiyorum, sanki gitmeyecekmişim gibi. Bir de bu işlerin içinde yaklaşık 2 aydır vücudumdaki döküntülerle meşgulüm. Çok ta önemsememiştim.

Taşınma telaşı, stres, Rüya derken, sıkıntıdan çıktığını düşünen ben, eşimin zorlamasıyla 28 Eylül cuma günü cildiyecide buldum kendimi. Kaşıntılarımı görünce hemen bir tanı konamayacağı için bir dolu tahlil istendi. Neyse kan tahlili sonucunu eşim hemen cildiye doktoruna gösterdi ve doktor “TSH değerimin bayağı yüksek olduğunu ve dahiliye doktoruna görünmem gerektiği”ni söyledi (0-5 arası olması gereken değer bende 30).

Zaten o gün Cuma, ertesi gün cumartesi,  ne yapabiliriz ki? Nereye gidiceğiz? Eşim hemen internetten araştırdı; neymiş bu TSH,T3,T4 değerleri. Değil devlet hastanelerinden özeller bile randevuyu en erken Salı, Çarşamba diyorlar. eee biz gideceğiz biletler alınmış benim mutlaka cumartesi doktora gitmem gerekliydi. Neyse endokrinoloji uzmanından randevu alamasak ta en azından dahiliyeye görüneyim dedim ve yeni açılan Medical Park hastanesine Tamer Alıcı diye bir doktora gittim. Anlattım derdimi şöyle böyle tahlil sonucumu gösterdim falan hemen bazı tahlilleri isteyeceğim dedi ve antikor tahlilleri istedi (tiroid olayında antikor değerleri çok önemliymiş). Biz de benim demir değerimi çok merak ediyorduk (Rüya’yı emzirdiğimden dolayı), onu da ilave edebilir misiniz? dedik ve neyse onu da ekledi tahlillere. Salı günü gideceğimizi de özellikle belirttik. Neyse ki tahlil sonuçlarını 2 saat sonra internetten görebildik. Yalnız bir tane sonucu göremedik o da antikorlarla ilgili bir sonuçtu, bu tahlil Ankara’ya gidiyormuş ve 1 hafta sonra gelirmiş ancak (hangi teknolojide kaldıysak). Kendi kendimize düşündük: “Eeee ne olacak dedik biz Rusya’da olacağız falan neyse mailleşiriz doktorla ona göre ilaç söyler bize bizde buradan alırız” diye düşündük.

Pazartesi sonuçları aldık ve Medical Park Hastanesi Doktor Tamer beye gittik. Çok fazla sıra beklemememiz, hastanenin temizliği adeta bir otel gibi olması bizim hastaneye karşı bayağı güzel duygular beslememize neden olmuştu ilk etapta, ta ki doktorun yanına girene kadar. Sıramız geldi ve biz geçtik odaya biz geçer geçmez doktor dışarı çıktı. Allah Allah mesai saati içinde gitti ve takribi 15 dakika sonra gelerek tahlil sonuçlarıma baktı. 3’üncü tahlil Cuma gününe ancak çıkarmış falan diye konuşmaya çalışırken kendisi euthyrox ilacını yazdı ve “bu ilacı al ömür boyu kullanacaksın.” dedi. “pardon ne diyorsunuz bir tahlil daha vardı ona niye bakmadınız” dedim. “gerek yok!” dedi. “Eee niye istiyorsun, o zaman” dedim, cevaben: “ben istemedim” dedi. Nasıl yani ben nerden bileyim antikor tahlilini de senden isteyeyim. Ben kandaki demiri istemiştim o da zaten görünüyor çıkan tahlilde. Böyle saçmalık olamaz ya. Neyse devam ediyorum ben konuşmaya. Peki doktor bey niçin böyle bir şey oldu? neden oldu? gibi sorular sormaya başladım, çünkü 28 yaşındayım ömür boyu diyor ya lütfen empati kurar mısınız? Hani 40-50 olsam neyse bir nebze kabul edebilirim. Ama pat diye hiçbir açıklama yapmadan “al bu ilacı ömür boyu kullanacaksın sende tiroid yetersizliği var, tiroid hormonu dışarıdan alacaksın” dedi. Tabi ben çok sinirlendim ve sorular sormaya başlayınca bana cevap olarak “bakın zeliş hanım şu an yağmur yağıyor ve elinizde şemsiye var ama siz şemsiye açmak yerine yağmurda ıslanmayı tercih ediyorsunuz” diyor. “Ne diyorsunuz ya” dedim artık sinirlenmiştim eşim beni sakinleştirmeye çalışmıyor bile. “Verdiğiniz örneğin ne kadar saçma olduğunu söylemeliyim bir kere. Yani size hiçbir şey sormayayım kabulleneyim, öylemi doktor bey ömür boyu kullanacak mıyım peki deyip çıkayım gideyim istediğiniz buydu sanırım. Nedir bu ya bir şey soramayacak mıyız?” bayağı söylendim. Bana; “senin bir bebeğin var (yeni doğum yaptığımı özellikle belirtmiştim.) bebeğinin TSH değerine baktırdın mı hamilelikte bu kadar yüksek miydi?” demiyor bile. (Hamilelikte TSH çok önemliymiş. Değerin 3’ün üzerine olmaması gerekiyor. Eğer üzerindeyse ilaç başlanıyor. O kısım da ayrıca araştıracağım kısım tabi.) Sen ne biçim doktorsun ilacı yaz yolla, bir de kabul et söyleneni. Var mı öyle kabul etmek! gerekli yerlere şikayetimi de yaptım.

Neyse biz oradan çıkar çıkmaz Özel Kent Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Vedia Gedik’e gittik. Kadına tahlil sonuçlarını gösterdik. Tekrar tahlil istedi ve Ankara’ya falan tahlil yollamadan 2 saat içinde sonuçlar çıktı. Tahlil sonuçlarına hipotiroid çıktı. Ama kadın çok güzel bir şekilde izah etti, anlattı. “Belki ilaçla karşılık verir ama büyük ihtimal ömür boyu kullanacaksın bu ilacı” dedi. 2 ay sonra tekrar görmek istedi. Çünkü boğazıma elle muayene yaptığında “hoş olmayan bir sertlik hissediyorum, o zaman geldiğinde olmazsa biyopsi de yaparız” dedi.

Bakalım şimdilik düşük dozdan başlayarak ilaç kullanmaya başladım. Yalnız şunu belirtmeliyim ki bir takım şeyleri konuşabilmek ya da doktorun hastasıyla karşılıklı soru cevap konuşabilmesi için özel hastaneye gidip para mı dökmesi gerekiyor. Haksız mıyım? yaa!!Neyse sonuç olarak açıldığından beri ilk kez gittiğim Medical Park Hastanesi pek iyi bir izlenim bırakmadı bende.Bir doktora bakılarak elbette böyle düşünülmemeli biliyorum.

2 yorum:

  1. Çok geçmiş olsun ... son dönemlerde ki dokorların moda hastalığı troit ve ömür boyu kullanın denilen haplar ...her gittiğim doktor sizde troit var mı , boğazınız şiş gibi diyor inanın 10 kere tahlil yaptırdım bişey çıkmadı ama o kadar ısarcılar ki bu konuda kendimden şüphelendim..iyi doktor bulmak bu sıralar gerçekten zorlaştı..

    YanıtlaSil
  2. elidaa doktorların modasıı bilmem ama bende değerler çok yüksekk çıktı ihmal edilcekk bir hastalık değilmiş gerçekten belkide kaç aydır yada kaç yıldır hormonn yok bütün organlarıı vücüdu etkiliyormuşş.aman dikkatt etmeli

    YanıtlaSil