3 Kasım 2012 Cumartesi

kendi kendine uyuma çabalarımız:)Rüya’m 6.5 ayını bitirdi bile.Zaman ne kadarda çabuk geçiyormuş.Doğum resimlerine bakınca daha iyi anlıyorum bunu.
Şu sıralar Rüya kız konuşmaya ve de neredeyse yürümeye çalışıyor diyebilirim.Sanırım kıızm emeklemeden yürüycek.Yanlız küçük bir problemimiz var ki oda kelebeğimin benim göğsümde uyuma alışkanlığı.Aslına bakarsanız benim için hiç problem değil gittiği yere kadar bu şekilde uyuyabilir çünkü o kadar mutlu oluyor ki onu öyle görünce tabi bende huzurlu oluyorum.Fakat 2.dönem okula başlayacağım ve kelebeğime annem bakacak.Sabah 8’den akşam 4’e  kadar bensiz olacak ve nasıl uyuyacak diye düşünmeye başladım bile.O zaman geldiğinde öğle uykularına büyük ihtimal ayakta sallanma,emzikle uyutma (rüya emzik almıyor) türevi yöntemler denenecek bilinçsizce.Bu nedenle benim şimdiden kendi kendine uyutma alışkanlığını kazandırmam gerekiyor ağlatmadan incitmeden.Bununla ilgili yöntemler var.Önce ferber yöntemini araştırdım fakat bu yöntemi uygulayamayacağıma karar verdim.yöntemi yinede kısaca anlatacak olursak.
            Yönteme göre bebeğinizi düzenli, rahatlatıcı bir uyku öncesi ritüelinden sonra yatağına koyarsınız ve (ağlasa bile) giderek artan aralıklarla onu yatağında bırakarak uykuya geçmesini beklersiniz. O ağladıkça önceden belirlediğiniz aralıklarla yanına giderek onu yattığı yerde pışpışlar ve orada olduğunuzu hatırlatır, ancak bebeğinizi yatağından kaldırıp kucağınıza almazsınız.
         Dr. Ferber’a göre bebeği yatağına uyanıkken koymak ona kendi kendine uyumayı öğretmesi açısından önemlidir. Dr. Ferber bu yöntemin uygulanabilmesi için bebeğin duygusal olarak hazır olması gerektiğini, bunun için de 4 ila 6 aylık olması gerektiğini söyler.
Diğer bir yöntem (bu benim uygulamaya çalıştığım)tracy hogg’un yatır-kaldır yöntemi.
Bu yönteme gore;
Yatır/Kaldır yöntemini üç aylıktan bir yaşına kadar olan, uyku uyuma becerilerini henüz edinememiş bebeklerde kullanıyorum. Bu yöntem uykuya hazırlık ritüeli ile benzerlik taşımaz. Daha çok bir son çare yöntemi gibidir.
Yatır/Kaldır yöntemi bir sihirbazlık numarası değildir. Çok fazla çalışma gerektirir.
Bebeğiniz ağladığında odasına girersiniz. Önce onu en yumuşak ses tonunuzla, hafifçe sırtına vurarak sakinleştirmeye çalışırsınız. … Eğer ağlamaya devam ederse onu kaldırırsınız. Ağlamayı kestiği anda tekrar yatağına koyarsınız, ama bunu yaparken bir saniye bile gecikmemeniz gerekir. Unutmayın, onu rahatlatmaya çalışıyorsunuz, uyutmaya değil — bunu kendi için kendi yapacak.( Tracy Hogg’un kitabından alıntıdır.) Ortalama olarak bir yatır/kaldır uygulamasının 20 dakika sürdüğü yazıyor kitapta.
Gelelim benim bugünkü tecrübeme.Öncelikle öğlen uykusu için odaya geçtik ve Rüya’yı yatağına yatırdım her ağladığında daha doğrusu mızmızlandığında kucağıma alıp sakinleştiridim.Yatır kaldırı belki 20 kez yaptım fakat malesef sonuç hüsran yarım saat sonunda pes ettim belkide etmemeliyidim.Uykusunun gelmediğini düşündüm akşam uykusunun geldiğini hissettiğimde banyosunu yaptırıp yatağına yatırdım belki 30-40 kez yatır kaldır yaptım ve çok şükür uyudu.Yarını çok merak ediyorum.Umarım böyle devam ederiz.En kısa zamanda kendi kendine uyumayı öğrenir kuzum.

Hııı unutmadan şunu ilave etmek isterim.Rüya sabah erkenden uyanıyor öğlen  yarım saatlik bir uykudan sonra bazen akşam üzeri 1 saat uyuyor bazen uyumuyor.Dikkatimi çeken şu ki eğer akşam üzeri 1 ssat gibi uyursa gece uykusuna hem daha çabuk hemde çok geç saatte geçmiyor.Önceleri aman akşam üzeri uymasın iyice uykusu gelsinde hemen uyusun idye düşünürdüm ama öyle değilmiş uyku uykuunun mayasıymış.Ne kadar uyursa o kadar çok uykusu geliyormuşş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder