5 Kasım 2016 Cumartesi

İzmir Fransız Kültür Merkezi interaktif bahce

Kousmaflore, insan dokunuşuna duyarlı, müzikli, gerçek bitkilerden oluşan, interaktif bir bahçe. Bitkiler en ufak bir dokunuşla sesli bir karaktere bürünüyor. Biz bugun #ruya kiz ile interaktif bitki bahcesinde bitilerle iletisim kurdukBuyuk kucuk herkesin dikkatini cekecek bir sergi.Tavsiye ederizdetaylar icin bir yazi paylasayim.⤵⤵
Sergi Akousmaflore
Tür : Belirtilmemiş
Sanatçılar : Gregory Lasserre, Anais met den Ancxt
 
Ayrıntılar : İzmir Fransız Kültür Merkezi, 22 Ekim 2016 - 21 Ocak 2017 tarihleri arasında, Türkiye'de ilk kez, Scenocosme sanatçıları Gregory Lasserre ve Anais met den Ancxt'ın şaşırtıcı enstalasyonuna ev sahipliği yapıyor.
Akousmaflore, insan dokunuşuna duyarlı, müzikli, gerçek bitkilerden oluşan, interaktif bir bahçe. Bitkiler en ufak bir dokunuşla sesli bir karaktere bürünüyor. Elektrostatik enerjiye duyarlı hale getirilen bitkiler, insanların kendilerine yaklaşması ve dokunmalarıyla çeiitli sesler çıkarıyor, bizlere müzik ziyafeti çekiyorlar.
Scenocosme sanatçıları, eserlerinde bitkilerle dijital teknolojiyi bir araya getiriyor. Bitkiler bulundukları ortamlarda, insan vu?cudundan ya da çevreden gelen enerji akışını doğal olarak algılayan canlılardır. Sanatçılar bu projede, bitkinin algıladıgı akısın sesli bir bicimde ifade edilmesine aracılık ediyorlar. Eser, belirli karakter ve davranısları simgeleyen ses kompozisyonlarıyla bitkisel bir dil sunuyor ve bu da izleyicilerin tepkisini, duygusunu ve yaklasımını etkileyen geribildirimler ortaya çıkarıyor.
Vucudumuz, surekli olarak, bizim farketmedigimiz bir elektrostatik enerji üretir. Bu enerji bulutu bizleri gölgemiz gibi takip eder etrafımızı görülmez bir şekilde çevreler. Scenocosme gerceklikle hayali birbirine karıstırarak, bizlere insanoglunun gorunmeyen enerjiyle olan ilişkisini sorguluyan müzikli bir deneyim sunuyor. Algımızla yakalayamadıgımız bu gercekligi, sesin aracılıgını kullanarak, cevremizin sadece tepkisiz degil, canlı ve tepki veren seylerden de olustugunu bizlere gosteriyor. Bitkiler varlıklarını cıglıklarıyla, muzikleriyle ve akustik titresimleriyle hatırlatıyor.
Fransız Kültür Merkezi 
Adres: Cumhuriyet Bulvarı No.122 Alsancak
Telefon: 0232 466 00 13 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder